Neden Her Gün Sade Kahve İçmeniz Gerekiyor? Kahve bazılarımız için hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Sayısız profesyonelin de başarısının sırrı. Hatta araştırmalara dahi konu olmuş, birçok faydası kanıtlanmış sade kahve içmenin. Eğer her gün sade kahve tüketmeye bağımlıysanız, bu alışkanlığınıza minnettarlık duymanız için sebeplerimiz çok. Tabii kahvenizi şeker ve kremayla mahvetmemeniz gerekiyor.

1.Daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olur.

strabucks cups
Hergün alkol tüketmek yerine, sade kahve içmek daha sağlıklı yaşamanızı sağlıyor. Araştırmalar her gün 4 veya daha fazla kez (2 adet “tall” boy Starbucks kahvesi olarak düşünebilirsiniz) sade kahve içen bireylerin siroza yakalanma riskinin %80 daha az olduğunu gösteriyor.

2.Daha zeki olmanıza yardımcı olur.

kahve-icen-insanlar

Kafein saykoaktif bir uyarıcıdır. Kahve içtiğiniz zaman kafein sindirim sistemizde yolculuk yaptıktan sonra kan akışınıza dahil olur. Daha sonra beyninize doğru yol alır (bu süreç yaklaşık 30-45 dk arası sürer). Beyninizle buluşan kafein, baskılayıcı sinir iletiminizden biri olan Adenozin’i engeller. Diğer sinir iletimlerinin de artışını destekler (norepinefrin ve dopamin). Bu da beyninizdeki nöronları ateşler. Ve büyün bu kimyasallar ve nöronlar birlikte hareket ederek modunuzu, enerjinizi, hafızanızı, tepki verme zamanızı ve diğer bilişsel fonksiyonlarınızı etkiler.

3.Metabolizmanızı %11 oranında arttırır.

kahve-fincani
Birkaç kilo vermeye mi ihtiyacınız mı var? İstediğiniz kadar aktif bir yaşama sahip değil misiniz? Sade kahve için. Kahve, yağ yakmak ve kilo vermek isteyenlerin en çok tercih ettiği sıcak içecek. Bu spor yapmamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece kahve içerek yağ yakamazsınız veya kilo veremezsiniz. Hem düzenli egzersizler yapıp hem de kahve içerek yağ yakımınızı arttırabilirsiniz.

4.Önemli besin maddelerini almanızı sağlar.


Kahve içerek antioksidan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Birkaç önemli besin öğeleri dahil: B2, B3 ve B5 vitaminleri, Manganez, Magnezyum ve Potasyum. Ayrıca insan vücudu kahveden aldığı besin öğelerini antioksidan kaynağı olarak görülen meyve ve sebzelerden aldığı besin öğelerinden daha çok absorbe eder.


5.Diyabet riskini azaltır.

black
Lütfen bu maddeyi okumadan önce kahvenizde şeker, krema olmaması gerektiğini ve yarım fincan kahve içmenin işe yaramayacağını aklınızda bulundurun. Araştırmalar sade kahve içmenin diyabet riskini %7 oranında azalttığını gösteriyor. Sabahları 2 fincan sade kahve içmeniz halinde ise kahve  %28 oranında önlemiş oluyorsunuz.

6.Parkinson riskini azaltır.

kahve
Parkinson hastalığı dopamin seviyesinin düşmesiyle alakalıdır. Kafein beyindeki dopamin seviyesini arttırdığı için, sade kahve içmek Parkinson hastalığına yakalanma riskinizi azaltır. Düzenli kahve içen bireylerin parkinsona yakalanma riskinin %32-%60 oranları arasında az olduğunu kanıtlayan çalışmalar vardır.

7.Depresyona karşı savaşır ve daha mutlu olmanızı sağlar.

kahve-içen-kadın
Kahvedeki kafein oranının hayli yüksek olduğunu ve dopamin seviyesini arttırdığını söylemiştik. Dopamin “mutluluk hormonu” olarak da bilinir. Yani dopamin seviyesini arttıracak ürünler tüketmemizin mutlu olmamızla bir ilişkisi var. Depresyona karşı savaşmada da yardımcı olur. Her gün 4 veya 5 kez sade kahve içmek depresyona yakalanma riskinizi azaltır. Sade kahve hayat kurtarıcı özelliğiyle içmek için çok yeterli bir sebebe sahip.

8.Birçok kanser türüne karşı korur.

two-friends-talking-and-drinking-coffee
Her gün düzenli bir şekilde sade kahve tüketmek kansere yakalanma riskinizi azaltır. Cilt kanseri, kolorektal kanser ve karaciğer kanserine karşı iyi bir korunma sağlamak için sade kahve size yardımcı olabilir.

9.Kalp hastalığına karşı korur.

coffee
Kahve içmek %20 oranında felçlere ve genellikle kalp hastalıklarına karşı sizi korur. Kafein kalp atışını hızlandırırken, aynı zamanda kardiyovasküler sağlığınız açısından iyidir. Günde birkaç fincan kahve içmek yürüyüşe çıkmakla aynı etkiye sahiptir. Fakat bunu hareket etmemek için bir bahane olarak görmemelisiniz. Her gün 1 saat  yürümek sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.

10.Sisteminizi temiz tutar.

black-coffee

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Vodafone video pass nasıl iptal edilir - iptal etme

8 bin bekçi alınacak; BAŞVURU

KPSS’siz PTT son dakika memur personel alımı şartları (Başvurular ne zaman yapılacak?)

İçişleri Bakanlığı 3.243 Kamu Personeli Alıyor

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doktorlar Listesi

Alacalı Aşır Yeni Video,Alacalı Aşır Son Video,Alacalı Aşır İzle,Alacalı Aşır 2019

Sözlü Sınavla 9 Bin 500 Kamu Personel Alınacak

YENİ AKSARAY HASTANESİ İŞ BAŞVURUSU